Шыже толмо дене марий калык кӱсотышко кумалаш лектеш. Марий Юмыйӱлан Марий Эл Республикысе Рӱдӧ Юмыйӱла ушем октябрь-ноябрь тылзылаште тыгай кумалтышышке пагален ӱжеш:
14 октябрьыште Морко районын Сап Унжа ял воктенсе отышто мер кумалтыш;
17 октябрьыште Совесткий район Янгранур отышто мер кумалтыш;
24 октябрьыште Мари-Турек район Арбор ялысе отышто мер кумалтыш;
31 октябрьыште Угарман кундемысе Тоншаево районын Ашкаты ял воктене мер кумалтыш;
5 ноябрьыште У Торъял районысо Шван отышто Кугу Тӱня кумалтыш;
7 ноябрьыште Шернур районысо Кугу Коклала отышто Кугу Тӱня кумалтыш.
Марий тӱвыра рӱдер
Фотограф ден видеоператор-влаклан палашышт: 7 ноябрьыште Шернур кундемысе кумалтышыште фото ден видеом ышташ огеш лий. Тиде кечын нуным кандарыза, пеленда нумал ида кошт.
Чын пунчал — чыла годым кумалтыш гыч шоум ыштыман огыл.
За какие грехи, если есть понятие греха, марийские боги наказывают. Кто-нибудь знает? Если верующий согрешил, то как он кается или его уже не простят?
Как я понял из объяснений старщих родственников, не боги наказывают за проступки и грехи, а сам мир так устроен, что за косяки приходится расплачиваться. Бог может содействовать в делах. Грехи не прощаются. А грехи это брать без спросу и разрешения чужое, убивать, брать от природы сверх меры.
Тау, добрый человек. Просто такие вещи, как туман, дым, огонь, могут притягивать иные планы и тут на фото чувствуется, что они есть,скорей всего, мудрые и милосердные. Пусть Бог тебе помогает быть ближе к Нему.
Фотошто шикш коклаште могай шинчаончалтыш палдырна?
Ко: ужын мощта?Тугак воктенже айдеме коеш.